NATIONAL MUSEUM OF EGYPTIAN CIVILISATION, KÁHIRA 02/2025
Slováci, ktorí ako prví vystavovali v Národnom múzeu Egyptskej civilizácie.
Skupina umelcov Party v 21. storočí otvorila 4. februára 2025 jedinečnú výstavu s názvom Od Nílu po Tatry, ktorá je výsledkom spolupráce s ambasádou Slovenskej republiky v Egypte zastúpenou p. Lenkou Mihálikovou. Tento fascinujúci projekt je historickým okamihom, pretože sa stal prvou slovenskou výstavou v prestížnom Národnom múzeu Egyptskej civilizácie v Káhire, ktorého riaditeľom je Prof. Eltayed Abbas.
Na výstave diváci mali možnosť obdivovať prehliadku tradičných slovenských svadobných odevov, ktoré na modelkách oživili krásu slovenských zvykov. Očarili farebnosťou, precíznymi výšivkami, ornamentami a, najmä, nezameniteľnými partami. Módna show priniesla aj diela egyptského návrhára Mohameda Samyho, známeho svojimi modelmi, ktoré nosí aj prvá dáma Egypta, a ktorý čerpá z tradičnej kultúry svojho národa.
Počas recepcie zneli svadobné piesne zo Slovenska v podaní členov Podukeľského umeleckého ľudoveho súboru – PUĽS. Po prehliadke následovalo otvorenie veľkolepej výstavy obrazov Party v 21. storočí, kde slovenskí umelci predviedli svoju kreativitu a inšpiráciu spojenú s tradičnými aj modernými prvkami kultúrnych symbolov. Súčasťou výstavy je 50 obrazov tradičných párt v modernom umeleckom poňatí 21. storočia a 5 svadobných odevov z rôznych kútov Slovenska.
Aj keď slovenská a egyptská kultúra pochádzajú z rôznych regiónov a období, existujú medzi nimi prekvapivé podobnosti. Obidve kultúry využívajú ornamenty, výšivky a farebnosť, pričom do týchto prvkov vkladajú symboliku, ktorá odráža prírodu, ochranu a spoločenský status. Farebnosť má v oboch kultúrach silný symbolický význam: červená znamená život a energiu, zelená mladosť a čistotu, modrá nebeskosť a ochranu, žltá zase bohatstvo a slnko. Tieto podobnosti ukazujú na univerzálnosť estetických a symbolických prvkov naprieč rôznymi kultúrami, čím sa výstava stáva nielen vizuálnym zážitkom, ale aj mostom medzi slovenskou a egyptskou kultúrou.
Výstava bude k dispozícii pre verejnosť až do 21. februára 2024. Určite nepremeškajte túto výnimočnú príležitosť vidieť slovenské dedičstvo v srdci Egypta.